17 Eylül 2007 Pazartesi

Park İşaretleri

Türkiye'deki park işaretlerinin ne anlama gelmesi gerektiğini, fakat günlük kullanımda ne anlama geldiğini öğrenelim:

Bu işaret, normalde park etmenin yasak olduğunu fakat 15 dakikayı geçmeyecek şekilde duraklanabileceğini belirtir. Fakat Türkiye'deki kullanımında, etrafta polis yoksa park edilebileceğini, etrafta polis varsa size ceza yazılacağını haber verir. Polis etrafı kolaçan ederken arabanızın yanından ilk geçişinde plakanızı ve saatinizi not eder. İkinci geçişinde ön cam sileceklerinizden birini kaldırır. Üçüncü geçişinde ceza yazar. Bu geçişler arasındaki süre 15'er dakikadır.


Bu işaret, normalde park etmenin ve duraklamanın yasak olduğunu belirtir. Fakat Türkiye'de 15 dakikayı aşmayacak şekilde duraklayabileceğiniz anlamını taşır. Etrafta polis varsa ilk geçişinde cam sileceğinizi kaldırır. İkinci geçişinde arabanızı çektirir. O yüzden bu işaretin olduğu yerde duraklarken etrafta polis var mı diye kontrol edin. Polis yoksa, en fazla 15 dakika içerisinde geri gelin. Ayrıca plakanız, bulunduğunuz şehrin plakasından farklıysa bu işaretin olduğu yerde kesinlikle duraklamayın. Bütün trafik işaretlerinin yabancı plakalı arabalar için anlamı, yerli plakalı araçlar için olanınkinden farklıdır.


Bu işaret, normalde oraya park edilebileceğini gösterir. Fakat sadece taksi, fayton ve minibüsler için ayrılmış özel park yerlerinde görülür. Normal araç sürücülerinin böyle bir işaretle karşılaşmaları imkânsızdır. İşaretin amacı, oraya sadece yukarıda belirtilen araçların park edebileceğini göstermektir. En lüzumsuz trafik levhası olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü taksi ve minibüslerin duraklarına park etmek istediğinizde birisi gelip sizi zaten uyarır.


Bu işaretler, haftanın tek ve çift günlerinde oraya park edilemeyeceğini gösterir. Ama sürücüler, bu işaretle çok fazla karşılaşmadıkları ve işaretin anlamını tam bilmedikleri için, levha üzerindeki çapraz işareti sebebiyle bunun park edilmez levhası olduğunu sanıp 15 dakikadan uzun süreli orada durmamaya özen gösterirler. Haftanın tek günü mü yoksa çift günü mü olduğuna kimse dikkat etmez. Dikkat edenler de "acaba haftanın gününün mü tek-çiftliğine bakacaktık, yoksa ayın mı?" diye tereddüt ederler. Bu tür yanlış anlaşılmalar sebebiyle Park Edilmez levhasından daha etkili olur. Bundan dolayı, bu levhanın Park Edilebilir işaretinden biraz daha lüzumlu ve kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

Bütün bunları neden mi anlattım? Şundan dolayı: Bugün oğlanı sağlık ocağına götürüp aşısını yaptırdıktan sonra arabamın yanına geldiğimde öndeki aracı polislerin çektiklerini gördüm. Arabamızın çekilmesine ramak kalmıştı yani... Siz, siz olun, arabanızı polislerin cirit attığı yerlere park etmeyin. Yoksa arabanızı geri almak için bir sürü uğraşırsınız.

(Levha resimlerini Emniyet'in web sayfasından aldım. Kendilerine teşekkür ederim.)

4 yorum:

Adsız dedi ki...

ya abi sen sınırlı süreli park bölgesi sonu yazmayı unutmuşsun ya

Adsız dedi ki...

lütfen otoyol işaretlerini de yazın küserim yoksa konuşmam birdaha sizinle yaaaaa

Adsız dedi ki...

inanılmaz bir neden sonuç ilişkisi kurmama yaradı tşk ederim

umugo dedi ki...

iyibenim performans ödevine yardımcı oldu 4 sınıf